آخرین منجی هستی (منتظران ظهور)

برای سلامتی و تعجیل در فرج سرور و مولایمان امام مهدی (عج) صلوات.

آخرین منجی هستی (منتظران ظهور)

برای سلامتی و تعجیل در فرج سرور و مولایمان امام مهدی (عج) صلوات.

آخرین منجی هستی (منتظران ظهور)

بسم الله الرحمن الرحیم
وبی که مشاهده می کنبد مجموع پرسش و پاسخ هایی است که امکان دارد برای یک فرد پیش بیاید. سوالاتی که ممکن است در حوزه دینی یا خارج از آن باشد. امید آن را داریم که توانسته باشیم قدمی هرچند کوچک و ناچیز در اشاعه اسلام برداشته باشیم. و در نهایت توانسته باشیم مقدرات ظهور آخرین منجی بشریت حضرت امام مهدی (عج) را فراهم کنیم. به امید ظهور مولا و سرورمان حضرت حجت بن الحسن (عجل الله تعالی فرجه الشریف) که صد البته نزدیک است

پربیننده ترین مطالب
نویسندگان

کتب آسمانی به چه زبانی نازل شدند؟

شنبه, ۳۰ آبان ۱۳۹۴، ۰۴:۲۱ ق.ظ

پرسش:

کتب آسمانی به چه زبانی نازل شدند؟

پاسخ:

خدا برای هدایت انسانها، پیامهایی به وسیلة پیامبران خود فرستاده است و گروهی از پیامبران را همراه با کتاب اعزام کرده و این کتابها از طرف خداوند به آنان داده شده است.
از میان کتابهای آسمانی، تورات و انجیل، شهرت بسزایی دارند و از احترامی که قرآن نزد مسلمانان برخوردار است، این دو کتاب آسمانی نیز برخوردارند.
قرآن مجید دربارة تورات میفرماید: «ما تورات را فرستادیم در آن هدایت و نور است»(1) «در تورات حکم الهی موجود است»(2).
قرآن مجید دربارة انجیل میفرماید: «انجیل را به عیسی دادیم در آن هدایت و نور است»(3).
با این همه قرآن معتقد است که این دو کتاب مورد دستبرد علمای یهود و رهبران دینی آنان قرار گرفته و تحریف شدهاند و میفرماید: «گروهی از یهودیان در سخنان خدا دگرگونی ایجاد میکنند»(4).
این مقدمه از این لحاظ آورده شد که پرسشگر محترم در سؤال خود نوشته بودند که کتب آسمانی به چه زبانی نازل شدهاند، بله از دید ما مسلمانان، کتابهایی بر پیامبرانی نازل شده است ولی خود مسیحیان بر این اعتقاد که برای عیسی مسیح کتاب نازل شده باشد، نیستند(5). تورات و انجیل و ملحقات آنها که در بین اهل کتاب به عنوان کتاب مقدس معروف است. مجموعهای است از نوشتههای کوچک و بزرگ با موضوعات مختلف که به دست افراد مختلفی نگاشته شده است. از این مجموعه، از سدههای قبل از میلاد دو نسخة معروف از تورات باقی مانده است، یکی به زبان عبری و دیگری به زبان یونانی. معروف این است که این مجموعه در اصل به زبان عبری نگاشته شده و بعدها به زبان یونانی ترجمه شده است. این ترجمه در قرن سوم قبل از میلاد صورت گرفته است(6).
عهد جدید که بخش دوم کتاب مقدس است، شامل نوشتههای متنوّعی است، ویژه مسیحیان و منبع اصلی اعتقادات آنها و نیز تنها منبع تاریخ قرن اول مسیحیت به شمار میرود. برخی از اناجیل اربعه در اصل به زبان عبری بوده که بعدها به یونانی ترجمه شدهاند. هرچند اصل عبری آن موجود نیست(7).
برخی از محققان میگویند: کتاب عهد عتیق به زبان عبری و اندکی از آن کلدانی نوشته شده است. این دو زبان مانند عربی از زبانهای سامی هستند(8).پاورقی:

1. مائده : 42.
2. مائده : 43.
3. مائده : 46.
4. نساء : 46.
5. توماس میشل، کلام مسیحی ص 12 ترجمه حسین توفیقی انتشارات مرکز مطالعات و تحقیقات ادیان و مذاهب، چ دوم 1381.
6. سلیمانی اردستانی، عبدالرحیم، یهودیت ص 174، انتشارات طه، چ دوم 1384.
7. سلیمانی اردستانی، عبدالرحیم، مسیحیت ص 69، انتشارات طه، چ اول 1381.
8. توفیقی، حسین، آشنایی با ادیان بزرگ ص 97، انتشارات طه، چاپ هفتم 1384.

  • ۹۴/۰۸/۳۰
  • علیرضا شکوری