آخرین منجی هستی (منتظران ظهور)

برای سلامتی و تعجیل در فرج سرور و مولایمان امام مهدی (عج) صلوات.

آخرین منجی هستی (منتظران ظهور)

برای سلامتی و تعجیل در فرج سرور و مولایمان امام مهدی (عج) صلوات.

آخرین منجی هستی (منتظران ظهور)

بسم الله الرحمن الرحیم
وبی که مشاهده می کنبد مجموع پرسش و پاسخ هایی است که امکان دارد برای یک فرد پیش بیاید. سوالاتی که ممکن است در حوزه دینی یا خارج از آن باشد. امید آن را داریم که توانسته باشیم قدمی هرچند کوچک و ناچیز در اشاعه اسلام برداشته باشیم. و در نهایت توانسته باشیم مقدرات ظهور آخرین منجی بشریت حضرت امام مهدی (عج) را فراهم کنیم. به امید ظهور مولا و سرورمان حضرت حجت بن الحسن (عجل الله تعالی فرجه الشریف) که صد البته نزدیک است

پربیننده ترین مطالب
نویسندگان

پرسش:

از این که از خدا دور هستم دلهره، اضطراب و سرگردانی شدیدی احساس می‌کنم. به طوری که اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهم، چه کار کنم تا بدانم خدا همیشه با ما است و ما را در انجام تکالیف تنها نمی‌گذارد.

پاسخ:

منشأ تمامی ناراحتی‌ها، اضطراب‌ها و سرگردانی‌ها از دست دادن سعادت و مبتلا شدن به مشکلات و بدبختی است. با این تفاوت که افراد دارای بینش مادی ریشه ناراحتی‌ها و اضطراب‌های خود را از دست‌دادن سعادت مادی و خوشی‌ها و لذت‌های دنیوی می‌دانند. اما افراد خداشناس و مؤمن که به فراتر از دنیا و امور مادی می‌نگرند، ریشه اضطراب‌ها و نگرانی‌های خود را در از دست‌دادن سعادت اخروی و دوری از خدا می‌دانند.
این نوع اضطراب و نگرانی کاملاً یک پدیدة مطلوب و ارزشمند به حساب‌ می‌آید و نشانة روحیة مذهبی و خداجویی است. باید انسان در مورد مسایل مذهبی حساس باشد و دغدغة آن را داشته باشد که به بهترین وجه وظایف خود را انجام دهد.(1)
این نوع اضطراب و دغدغة ذهنی باعث تحرک و مسئولیت‌پذیری انسان می‌شود و این انگیزه را در فرد ایجاد می‌کند که با انجام اعمال شایسته و مطلوب، رضایت خداوند را کسب کند، البته در برخی موارد هم باعث بدبینی و نگرش منفی نسبت به خود و خدا می‌شود و انسان احساس می‌کند که هیچ‌گاه نمی‌تواند به خدا نزدیک شود. سعی کنید این دغدغة ذهنی را همیشه حفظ کنید و در جهت مثبت از آن استفاده نمایید. اگر انسان نسبت به پیامدهای رفتارش توجه نداشته باشد و نگران آثار و نتایج اعمالش نباشد، چه بسا بی‌تفاوتی و طغیان و رهایی از قید و بند مسایل اخلاقی و ارزشی منتهی شود.
دقیقاً موضوعی که مطرح شده از روایات مربوط به «خوف از خدا» استنباط می‌شود. خوف از خدا در واقع خوف و نگرانی از پیامدهای رفتار خود و عذاب الهی است، نه این‌که خداوند موجودی ترسناکی است و انسان باید از آن بترسد.
خوف از خدا یکی از نشانه‌های ایمان است و در روایات به عنوان یک ویژگی مثبت از آن یاد شده است. علی ـ علیه السّلام ـ می‌فرماید: همانا مؤمن شب را با خوف از خدا به صبح می‌رساند، هرچند نیکوکار باشد و روز را با خوف از خدا به شب می‌رساند، هر چند نیکوکار باشد. زیرا او بین دو امر قرار دارد، بین زمانی که گذشته است و نمی‌داند خدا با او چه خواهد کرد، و بین اجل که نزدیک می‌شود و نمی‌داند چه سختی‌های هولناکی به او خواهد رسید.(2)

رجا و امیدواریبه همان اندازه که خوف از خدا و نگرانی در مورد پیامدهای رفتار خود، امر پسندیده و مطلوب است، رجا و امیدواری به لطف الهی نیز امر مطلوب است. خداوند در این باره می‌فرماید: ان الذین آمنوا و الذین هاجروا و جاهدوا فی سبیل الله اولئک یرجونَ رحمة الله و الله غفورٌ رحیم(3) کسانی که ایمان آورده‌اند و هجرت نمودند و در راه خدا جهاد کردند، هم آنان به رحمت خدا امید دارند و خدا آمرزندة مهربان است.
بنابراین یکی از مسایل مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که در کنار این اضطراب و خوف و نگرانی، روحیة امیدواری را نیز در خویش تقویت کنید. خداوند نسبت به همة بندگانش به ویژه مؤمنان راستین، رئوف و مهربان است، ان الله بالناس لرئوف الرحیم(4) خداوند نسبت به بندگانش رئوف و مهربان است. وقتی چنین است، اضطراب بیش از اندازه و نگرانی و ناامیدی معنا ندارد.

توکل به خدابهترین راه برای جلب محبت خداوند و این‌که ما را در انجام تکالیف و مسئولیت‌های فردی و اجتماعی تنها نگذارد، این است که به خداوند توکل نموده و با انجام وظایف و مسئولیت‌های شرعی خویش، دین خدا را یاری کنیم.

انجام اعمال عبادیهر اندازه ما به وظایف شرعی و اعمال و عبادات مذهبی، مانند نماز، روزه، خودسازی، امر به معروف و نهی از منکر و... عمل کنیم، به همان اندازه می‌توانیم اعتماد به نفس خویش را به دست آوریم و مطمئن شویم که خدا همیشه با ما است و ما را در زندگی تنها نمی‌گذارد. در واقع این خداست که توفیق انجام اعمال عبادی را به انسان می دهد، و این نشانه این است که خدا با ماست و اوست یاور ما.

ذکر و یاد خداتوجه به این که خدا همیشه نظاره گر ماست و عالم محضر خداست. ذکر و یاد خدا در انجام هر کاری و حتی ذکرها و دعاهای زبانی، بهترین وسیله توجه به خدا و یاد آوری این‌که خدا همیشه با ماست و در انجام تکالیف ما را تنها نمی گذارد، می‌باشد.
چیزهای بی‌ارزش و بی‌مقدار به راحتی به دست می‌آیند، اما به دست آوردن چیزهای باارزش و نفیس دشوار است و برای به‌دست آوردن آنها باید تلاش کرد. از این رو با توجه به ارزش و اهمیتی که عبادت و ذکر خدا در زندگی و سعادت انسان دارد، باید سال‌ها تمرین نمود، چنان‌ که اگر کسی بخواهد در یک رشته‌ای قهرمان شود، باید مدت‌ها تمرین و تلاش کند، تا به خواسته‌ خود برسد. ما همان‌گونه که برای رسیدن به بسیاری از خواسته‌های دنیایی خود سال‌ها زحمت‌ می‌کشیم تا به آنها برسیم، برای رسیدن به کمالات اخروی و جلب محبت خدا نیز باید تلاش کنیم. باید همواره در صدد ترک گناهان و پاک ساختن حریم دل از آلودگی‌های معنوی بود و برنامه‌ای منظم و مستمر برای عبادات در نظر گرفت.
استمرار عبادت و توجه به خدا به این معنا نیست که انسان کار و زندگی‌اش را تعطیل کند، و شب و روز به نماز و دعا بپردازد، بلکه مراد این است که انسان اعمال واجب خود را حتماً انجام دهد، اعمال مستحب مانند نمازهای مستحب و دعاها را در حدّ توان به‌جا آورد، در بقیة ساعات شبانه روز به کارهای معمولی‌اش مشغول شود، اما توجه داشته باشد که خداوند ناظر بر اعمال او است، و هر آنچه انجام می‌دهد، می‌بیند لذا به هیچ وجه مرتکب کار خلاف نگردد. وقتی انسان بتواند هیمن قدر بر اعمال و رفتار خود نظارت و کنترل داشته باشد، می‌تواند با آرامش خاطر زندگی کند و اطمینان داشته باشد که خدا با او است و در هیچ شرایطی وی را تنها نمی‌گذارد.

تلقین و درون‌نگریتلقین به خود که خدا یاور ماست و هیچ وقت بندگانش را تنها نمی‌گذارد و با امدادهای غیبی خویش آنها را یاری می‌رساند. و سپس درون‌نگری و دیدن آثار اعمال عبادی و حتی آثار وجودی خداوند در درون که در هو اقرب من ورید» او از رگ کردن هم به انسان نزدیکتر است. و کشف فطرت پاک و خدا شناسی و خدا جویی فطری، موجب می شود که هیچ وقت خدا را دور از خود احساس نکنیم و بتوانیم با روحیه ای شاد و با آرامش خاص به انجام اعمال عبادی و تکالیف شرعی خود بپردازیم.پاورقی:

1. موسوی، سیدحسن، جوان، دار اهل بیت ـ علیه السلام ـ چاپ اول، 1378، ص 139.
2. مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، ج 70، ص 355.
3. بقره:143.
4. حج، 15.

  • ۹۴/۱۰/۰۲
  • علیرضا شکوری