آخرین منجی هستی (منتظران ظهور)

برای سلامتی و تعجیل در فرج سرور و مولایمان امام مهدی (عج) صلوات.

آخرین منجی هستی (منتظران ظهور)

برای سلامتی و تعجیل در فرج سرور و مولایمان امام مهدی (عج) صلوات.

آخرین منجی هستی (منتظران ظهور)

بسم الله الرحمن الرحیم
وبی که مشاهده می کنبد مجموع پرسش و پاسخ هایی است که امکان دارد برای یک فرد پیش بیاید. سوالاتی که ممکن است در حوزه دینی یا خارج از آن باشد. امید آن را داریم که توانسته باشیم قدمی هرچند کوچک و ناچیز در اشاعه اسلام برداشته باشیم. و در نهایت توانسته باشیم مقدرات ظهور آخرین منجی بشریت حضرت امام مهدی (عج) را فراهم کنیم. به امید ظهور مولا و سرورمان حضرت حجت بن الحسن (عجل الله تعالی فرجه الشریف) که صد البته نزدیک است

پربیننده ترین مطالب
نویسندگان

پرسش:

بنده دختری هستم 29 ساله و با توجه به اینکه سن من بالاست هنوز ازدواج نکردم ... و تجرد باعث نا امیدی ... شده است لطفاً مرا راهنمایی کنید؟

پاسخ:

این که نگران آیندة زندگی خود هستید کاملاً طبیعی است. برای فقط بهداشت روانی نمی تواند تا پایان عمر مجرد زندگی کرد و هیچ برنامه ای برای ازدواج خود نداشته باشیم.(1)
اساساً یکی از اهداف ازدواج، رسیدن به آرامش روانی و پیشگیری از افسردگی و دیگر اختلالات روانی است.(2) این که چه عواملی باعث شده تا شما نتوانید به موقع ازدواج نمایید، برای خود شما معلوم است، اما توجه داشته باشید که هیچ وقت خودتان را سرزنش نکنید و این احساس منفی در شما ایجاد نشود که شما لیاقت نداشته اید تا کسی به خواستگاری شما بیاید و پیشنهاد ازدواج بدهد شاید مشکلات زندگی و شرایط خانوادگی مانع از ازدواج شما شده و هیچ کسی در این باره تقصیری ندارد. مهم این است که شما وظیفه و مسئولیت خویش را در قبال خانواده به انجام رسانیده و اینک تصمیم ازدواج دارید.
درباره نداشتن خواستگار توجه شما را به مطالب زیر جلب میکنیم:
1. وضعیت اجتماعی ـ فرهنگی و اقتصادی جامعه باعث شده است سن ازدواج دختران و پسران بالا برود بعضی توقعات و انتظارات خانوادهها و دامن زدن به فرهنگ تشریفات و نظیر آن، مشکل بیکاری پسران و عدم توانایی آنها برای تأمین نیازمندیهای زندگی مستقل عواملی است که باعث این مشکل شده بنابراین در چنین فضایی زمینه ازدواج دختران نیز فراهم نمیشود در نتیجه دخترانی نظیر شما گمان میکنند اشکال و ایراد در وجود آنهاست. پس یکی از عوامل پدید آمدن این مشکل عاملی است که از اختیار شما و هر کس دیگری خارج است.
2. گاهی انتظارات بالا و بیش از اندازه خانوادهها یا خود دختران به این مشکل دامن میزند که در این صورت این موضوع باید مورد بررسی قرار گیرد و در صورت واقعیت داشتن آن، با تدابیر لازم و مناسب به تعدیل آن پرداخت و بدین وسیله یکی از موانع خواستگاری و ازدواج برطرف شود.
3. گاهی نیز ویژگیهای شخصیتی و اخلاقی خانوادهها ممکن است مانع و سد راهی برای خواستگاران باشد که این امر نیز باید مورد توجه خانوادهها قرار گفته و در صورت لزوم تغییرات لازم را در نحوه برخورد و صفات اخلاقی و آداب اجتماعی خود ایجاد نمایند و زمینه ازدواج دختران خود را فراهم نمایند
4. گاهی نیز ویژگیهای ظاهری و جسمانی یا صفات اخلاقی و شخصیتی خود دختران است که باعث میشود دیرتر ازدواج کنند و خواستگار کمتری داشته باشند.
پس بعضی عوامل در دست شما یا شخص دیگری نیست که در این صورت نباید نگران آن باشید و ذهن خود را به آن مشغول نمایید به گونهای که مانع زندگی روزمره و درسی و تحصیلات علمی و دیگر امور شود. زیرا انسان نمیتواند تمام شرائط و امکانات را بر وفق مراد خود فراهم نماید ولی میتواند خود را با شرائط موجود وفق دهد و هماهنگ سازد در صورت اول همیشه نگران و ناراحت و غمگین و افسرده خواهد بود و در صورت دوم با ابتکار و خلاقیت و بهرهمند شدن از دیگر توانمندیهای خود، شاد و با نشاط زندگی خواهد کرد و فعّال و سر زنده با همان امکانات و شرائط موجود، زندگی را بر خود سهل و آسان خواهد گرفت. بنابراین هیچ گاه نباید این موضوع مانع عمدهای بر راه ادامه زندگی و تحصیل و... شود.
علاوه بر این مطمئن باشید اگر به خداوند متعال توکل کنید و تمام امور زندگی خود را به او واگذار کنید، خداوند به بهترین وجه و شکل به آن رسیدگی خواهد کرد زیرا او خیر و صلاح بندگانش را بهتر از خود شما میداند. خداوند در سوره بقره آیه 216 میفرماید: «... و عسی ان تکرهوا شیئا و هو خیر لکم و عسی ان تحبوا شیئا و هو شرٌ لکم و الله یعلم و انتم لا تعلمون. چه بسا چیزی را خوش نداشته باشید حال آن که خیر شما در آن است و یا چیزی را دوست داشته باشید حال آنکه شر شما در آن است و خدا میداند و شما نمیدانید».
علاوه بر این شما به جای این که ذهنتان را به کمبودها، نقصهای خود معطوف دارید و از آن رنج ببرید تواناییها و استعدادها و موفقیتهای گذشته و حال خود را به خاطر خود بسپارید و با تکیه بر آنها یأس و ناامیدی را از خود دور کنید و با نگرشی مثبت به زندگی و آینده اجازه ندهید این گونه مسائل جزئی که در نهایت هم حل میشود، زندگی را بر شما تلخ کند. اگر خواستگار ندارید، هزاران هزار نعمت و توانمندی خداوند در وجود شما و اطراف شما قرار داده است و از آن بهرهمند هستید چه بهتر است به آنها بیاندیشید و به بهرهبرداری از آن نعمتها فکر کنید و لذت ببرید. رابطه خود را با خداوند متعال و راز و نیاز با او را فراموش نکنید که یاد خدا آرامشبخش است.
اگر فردی را می شناسید که از هر لحاظی مورد تأیید شما است، می توانید این خواستة خود را به نحوی به ایشان منتقل کنید. مثلاً فردی (واسطه و غیر مستقیم) به ایشان پیشنهاد کند که به خواستگاری شما بیاید و در عین حال از خصوصیات مثبت فردی و نجابت شما نیز تعریف کند، این زمینة خوبی است که شما معرفی می شوید. البته مادر و دیگر دوستان امین و اقوام صالح و هم کلاسی های امین و متدین هم می توانند نقش مفیدی در این زمینه ایفا نمایند.
نتیجه گیری:
1. راه عقلایی و شرعی این است که هر طور شده طبق توصیه های بالا به فکر ازدواج باشید. بنابراین، تنها بودن و مجرد زندگی کردن به هیج وجه به صلاح نیست. هم از نظر شرعی اشکال دارد و هم از نظر روان شناختی آثار و پیامدهای منفی به دنبال دارد. چه بسا این مشکلاتی که مطرح کرده اید بخاطر عدم ازدواج شما باشد. ازدواج موجب آرامش روان و سعادت و خوشبختی افراد است.
2. از دعا و نماز، توسل به ائمه جهت مهیا شدن امر ازدواج و رفع مشکلات خود کمک بگیرید.
3. شما که در حال تجرُّد به سر می برید و تا کنون ازدواج نکرده اید، بخوبی درک می کنید که تا چه اندازه به همسر و کسی که تکیه گاه و همدم شما باشد، نیاز دارید. خداوند دربارة اهمیت ازدواج و نقش آن در آرامش روحی انسان می فرماید: ِمنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْواجاً لِتَسْکُنُوا إِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فِی ذلِکَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ(3) از آیات و نشانه های حکیمانة خداوند این است که برای شما از جنس خودتان همسرانی قرار داد تا در کنار آنان آرامش یابید و میان شما مهر و محبت و رحمت قرار داد. به تحقیق در این کار خداوند، دلایل حکیمانه ای است برای اندیشمندان و متفکران.
در پایان شاخه گلی از گلستان نبوی به شما هدیه می کنیم: پیامبر خدا(صلی الله علیه وآله) فرمودند: «آنچه از دنیا نصیب تو باشد، اگر ناتوان هم باشی، به تو می رسد و آنچه به زیان تو باشد، به زور نمی توانی آن را از خود دور کنی. هرکس به آنچه از دستش رفته امید نداشته باشد، آسوده است و هر کس به آنچه خداوند روزی اش کرده، خرسند باشد، شادمان می گردد.»(4)پاورقی:

1. امینی، ابراهیم، انتخاب همسر، سازمان تبلیغات اسلامی، 1349، ص 17،21.
2. مظاهری، علی اکبر، جوانان و انتخاب همسر، دفتر تبلیغات اسلامی حوزة علمیة قم، 1374، ص16.
3. روم:21.
4. شیخ صدوق، الامالى، ص 225 و 393

  • ۹۴/۱۰/۰۲
  • علیرضا شکوری