آخرین منجی هستی (منتظران ظهور)

برای سلامتی و تعجیل در فرج سرور و مولایمان امام مهدی (عج) صلوات.

آخرین منجی هستی (منتظران ظهور)

برای سلامتی و تعجیل در فرج سرور و مولایمان امام مهدی (عج) صلوات.

آخرین منجی هستی (منتظران ظهور)

بسم الله الرحمن الرحیم
وبی که مشاهده می کنبد مجموع پرسش و پاسخ هایی است که امکان دارد برای یک فرد پیش بیاید. سوالاتی که ممکن است در حوزه دینی یا خارج از آن باشد. امید آن را داریم که توانسته باشیم قدمی هرچند کوچک و ناچیز در اشاعه اسلام برداشته باشیم. و در نهایت توانسته باشیم مقدرات ظهور آخرین منجی بشریت حضرت امام مهدی (عج) را فراهم کنیم. به امید ظهور مولا و سرورمان حضرت حجت بن الحسن (عجل الله تعالی فرجه الشریف) که صد البته نزدیک است

پربیننده ترین مطالب
نویسندگان

پرسش:

شخصی در طول عمرش گناهانی را مرتکب شده است که با وجود نماز و عبادت، هر گاه گناهانش، یادش افتد احساس نا امیدی می کند چگونه می تواند گذشته را جبران کند؟

پاسخ:

مقدمه: انسان موجودی است که جایز الخطاست و معصوم نیست و گاهی به خاطر غفلت و وسوسه شیطان گرفتار گناه میشود و خوشبختانه یکی از امتیازات اسلام و قوانین الهی این است که هیچ وقت به بن بست نمیرسد و خداوند متعال به بندگان خود جواب رد نمیدهد و خداوند سریع الرضا است و زود آشتی میکند و گذشته را نادیده میگیرد و با نگاه رحمت و عنایت به بندگان مینگرد. خداوند متعال با رحمت واسعهای که دارد نور امید را در وجود بندگان ایجاد میکند و باعث یأس و محرومیت کسی نمیشود و اگر بندهای هر چقدر گناه داشته باشد ولی واقعاً پشیمان شود، همه را میبخشد و نور ایمان و امیدواری در دل او بوجود میآورد.
قرآن کریم میفرماید: قُلْ یا عِبادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلی أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِیعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ بگو، ای بندگان من که بر خود ستم کردهاید و گناه انجام دادهاید، از رحمت خداوند نا امید نشوید که خداوند همة گناهان را میآمرزد، به درستی که خداوند بسیار آمرزنده و مهربان است.(1)
و در آیه دیگر میفرماید: «از رحمت خدا ناامید نشوید، چرا که جز قوم کافر از رحمت خدا مأیوس نمیگردد».(2)

الف) معنای توبهتوبه در لغت به معنای رجوع (بازگشتن و برگشتن) است.(3)
و توبه در اصطلاح یعنی بازگشت به خدا، خالی ساختن دل از قصد معصیت، پاک گردانیدن دل و قلب از گناهان و عزم بر ترک گناه در آینده.(4)
استاد شهید مطهری میگوید: توبه در شرع یعنی یک نوع انقلاب درونی، نوعی قیام، نوعی انقلاب از ناحیة خود انسان علیه خود انسان.(5)

ب) شرایط توبه -اولین شرط توبه آن است که عزم و جزم بر ترک گناه داشته باشی و تصمیم بگیری گذشته را جبران کنی و بر اعمال گذشته از صمیم قلب پشیمان باشی و طلب عفو و گذشت از پروردگار بکنی.
دوم این که اگر حقی از مردم ضایع کردهای و قابل جبران است ادا نمایی مثلاً اگر بدهکاری داری یا حق مردم را خوردهای به خودش اگر زنده است و یا وارث او اگر مرده است برگردانی.
سوم این که اگر حقوق الهی بر گردن داری قضا کنی و بجای آوری مثلاً اگر نماز قضا شده یا روزه یا زکات یا خمس یا حج بر گردن داری انجام دهی و اعمال خود را پاکسازی کنی.(6)
چهارم این که اگر گناهانی انجام دادهای که قابل قضا کردن نیست طلب عفو و گذشت از خدا بکنی مثلاً اگر دروغ گفتهای یا به نامحرم نگاه کردهای، به خاطر آن از خداوند طلب عفو کنی.
پنجم اگر باعث تهمت و غیبت شدهای اگر میتوانی از شخصی غیبت شده حلالیت بگیرد اگر نمیتوانی یا دسترسی نداری برایش طلب رحمت و مغفرت بکن و برای او احسان بکن تا ثوابش عاید او شود.(7)
- دیگر این که سعی کنی با انجام مستحبات و دعا و توسل و قرائت قرآن زنگار گناه را از دل خود بزدایی و دل خود را بر نور ایمان جلا دهی و به رحمت واسعة الهی امیدوار باشی.

ج) وظیفة مومن گناهکارانسان گناهکار باید به رحمت خداوند امیدوار بوده و محزون نشود و این نگرانی نشانة پاکی و صداقت می باشد چون افراد مؤمن هم نگران از عذاب الهی هستند و هم امیدوار به رحمت و رحمانیت او می باشند. و لذا اگر برای شخص مقدور است از کسانی که غیبت یا تهمت به آنها روا داشتهای طلب حلالیت بطلبد و گذشته را جبران نماید و یا برای آن طلب استغفار از خداوند بکند. و اگر خیانت مالی و اقتصادی کرده است باید آن خیانت مبلغی را به خودشان یا فرزندانشان (اگر خودشان نیستند) برگرداند و لازم نیست بگوید بابت چه کاری است بلکه می تواند به عنوان هدیه یا بهانة دیگر به آنها برگرداند. و اگر حقوق شرعی مثل نماز و روزه دارد آنها را قضا کند و می تواند با هر نماز واجب یک نماز قضا هم بخواند تا نمازهای قضایش تمام شود.
چند نکته مهم
همیشه باید بین ترس از عذاب و امید به رحمت حق تعادل باشد اگر زیاد به احساس گناه می کنید بیشتر به احادیث توبه و بخشش و رحمت حق توجه کنید.
در جبران گذشته تندرویی نکنید کم و پیوسته جبران کنید.
شعر زیر را مرتب بخوانید
گر گنه کردی در توبهست باز توبه کن کاین در نخواهد شد فراز
«عطار»
آیات و روایات مربوط به رحمت الاهی و توبه را روزی سه نوبت مرور کنید. مانند آیه 53 سوره زمر و حدیث اول از کتاب چهل حدیث امام خمینی(ره).
اضطراب وافسردگی: فردی که توبه کرده باید به قول و عهد خداوند که فرموده توبه کار را می بخشد اعتماد کند. و تلاش کند به تدریج گذشته را جبران کند. اما اگر احساس گناه فلج کننده و مأیوس کننده مستمر کند احتمالا عامل دیگری مانند اضطراب و افسردگی در میان است و تا این اختلالات درمان نشود احساس گناه باقی می ماند پس در واقع احساس گناه مربوط به این نیست که او نمی داند خدا می بخشد بلکه مربوط به اختلال است که باید با رجوع به روان شناس بالینی درمان شود.پاورقی:

1. زمر:53.
2. یوسف:87.
3. مقاییس اللغة، ج 1، ص 357.
4. معراج السعادة، ص 674. و جامع السعادات، ج 3، ص 49.
5. مطهری، مرتضی، آزادی معنوی، انتشارات صدرا، 1381.
6. حسنی، علیرضا، توبه در قرآن و سنت، نشر رایزن، 1378.
7. مکارم شیرازی، ناصر، اخلاق در قرآن، انتشارات مؤسسه علی بن ابیطالب ـ علیه السلام ـ ، 1378 ج1.

  • ۹۴/۱۰/۰۳
  • علیرضا شکوری