آخرین منجی هستی (منتظران ظهور)

برای سلامتی و تعجیل در فرج سرور و مولایمان امام مهدی (عج) صلوات.

آخرین منجی هستی (منتظران ظهور)

برای سلامتی و تعجیل در فرج سرور و مولایمان امام مهدی (عج) صلوات.

آخرین منجی هستی (منتظران ظهور)

بسم الله الرحمن الرحیم
وبی که مشاهده می کنبد مجموع پرسش و پاسخ هایی است که امکان دارد برای یک فرد پیش بیاید. سوالاتی که ممکن است در حوزه دینی یا خارج از آن باشد. امید آن را داریم که توانسته باشیم قدمی هرچند کوچک و ناچیز در اشاعه اسلام برداشته باشیم. و در نهایت توانسته باشیم مقدرات ظهور آخرین منجی بشریت حضرت امام مهدی (عج) را فراهم کنیم. به امید ظهور مولا و سرورمان حضرت حجت بن الحسن (عجل الله تعالی فرجه الشریف) که صد البته نزدیک است

پربیننده ترین مطالب
نویسندگان

پرسش:

من پسر 14 ساله‌ای هستم که وقتی 5 سال داشتم پدرم فوت شد من سعی می‌کنم پسر خوبی باشم و مسئولیت‌های شرعی خود را انجام دهم. مادربزرگم 2 روز پیش خواب دید که حضرت زینب ـ سلام الله علیها ـ برای من دارن گریه می‌کنند و بعد از اون خواب بر اثر یک حادثه یک لیوان چایی داغ ریخت پشتم و تمام پشتم سوخت. مادرم می‌گه حضرت زینب ـ سلام الله علیها ـ برای من گریه می‌کردن که یک وقت چایی روی صورتم نریزه که من مجبور شم عمل کنم. حالا سؤال من از شما اینست که: چرا اصلاً خدا می‌خواست چایی روی من بریزه که حضرت زینب ـ سلام الله علیها ـ برن و گریه کنن که آسیب جدی به من نرسه؟ من گناهی کرده بودم که خدا می‌خواست چایی روی من بریزه؟ من الان چی کار کنم که خدا از من راضی باشه، باید روش زندگی‌ام رو عوض کنم؟ لطفاً به سؤالاتم زودتر جواب بدین.

پاسخ:

در مورد سؤالهای شما نکاتی را خدمت شما بیان می‌کنیم:
الف) زندگی فراز و نشیب‌ بسیار دارد: دوست عزیزهمان گونه که می‌دانید زندگی همیشه یکسان نیست. گاهی خوشی، شادی و رفاه است و زمانی سختی و رنج. شاید سؤال کنید چرا در زندگی گرفتاری، رنج و سختی وجود دارد؟ در پاسخ این سؤال لازم است مثالی بزنم زندگی مثل کلاس درس است ما در این کلاس با مسائل مختلف آشنا می‌شویم و نکات مفیدی می‌آموزیم. در کلاس زندگی ما با امتحان و آزمایش‌های مختلفی (سختی‌ها و راحتی‌ها) روبرو می‌شویم. گاهی از ما امتحان فقر، تنگدستی، بلا، بیماری می‌گیرند و گاهی امتحان ثروت، سلامتی، رفاه و آسایش. عملکرد ما در قبال این آزمایش نمرة عمل ما را معین می‌کند و این خود یک امتیاز برای ما انسانها محسوب می‌شود. چرا که در بین موجودات تنها ما انسانها می‌توانیم در این امتحان‌ها شرکت کنیم و ارتقاء کلاس و رتبه پیدا کنیم. اما متأسفانه برخی در امتحان‌ زندگی خوب نمی‌درخشند و باعث افت و مردودی در کلاس معرفت و عمل می‌شوند(1) و کارنامة اعمالشان از گناه سیاه است.
ب) بلاها عمومی هستند: دوست عزیز، بلا اختصاص به برخی انسانها ندارد دیر یا زود به سراغ همه می آید. حتی امامان معصوم ـ علیهم السّلام ـ ما نیز با بلا و سختی آزمایش می‌شدند و آنها با صبر، تحمل، شکر گذاری، صدقه، استغفار و طلب آمرزش، دیدار اقوام و نزدیکان، دعا، تلاش و کوشش با بلاها برخورد می‌کردند(2) و این شیوه‌ها نیز باید سرمشق ما قرار گیرد.(3) پس نمی‌توان گفت همة بلاها و گرفتاری‌ها به خاطر گناه است برخی از سختی‌ها تنها جنبة آزمایش، هشدار و ارتقاء رتبه است مثل فوت پدر شما که شما با صبر خود ارتقاء درجه گرفته‌اید.
هر که در این بزم مقرب‌تر است
جام بلا بیشترش می‌دهند.
از حکمت‌های سختی‌ها این است که بسیاری از افرادی که به موفقیت‌هایی رسیده اند علّت عمده کار خود را وجود سختی‌ها و مشکلات بیان داشته‌اند.
ج) انجام وظائف شرعی: در نامة خود نوشته‌اید که به انجام واجبات و ترک محرمات الهی اهمیت می‌دهید واین یک امتیاز و نقطه قوت برای شما محسوب می‌شود. چون شما هنوز به سن تکلیف نرسیده‌اید امّا به انجام مناسک و اعمال دینی علاقمند هستید. این عمل به خاطر دل پاک و بی‌آلایش شما است که ان شاء الله در سایة بندگی خداوند نورانی‌تر می‌شوید. عزیزم توجه به خدا، رابطه صمیمی شما با خانواده و مادر بزرگتان و انجام وظائف دینی خود بهترین وسیله برای دفع بلا هستند و همین امور باعث دفع بلا از شما شده است و احتمالاً خواب مادر بزرگ شما به خاطر شدت علاقه او به شما و سلامتی شما است.(4)
د) بی‌ توجهی: گاهی مواقع انسان در زندگی با سختی، و مشکلاتی روبرو می‌شود که به خاطر بی توجهی و عدم رعایت مسائل ایمنی و یا عدم کمک از افراد با تجربه است در این مواقع اگر ما با مشکلاتی روبرو شدیم نباید آن را از طرف خدا و یا بخاطرگناه بدانیم. آن امر بیشتر از هر چیز به خاطر اهمال کاری، سهل انگاری و عدم توجه به توصیه‌های اهل دانش واطلاع ،آن عمل اتفاق افتاده است و انسان باید بیشتر از همه خود را سرزنش کند. مثل فردی که در طول سال درس نمی‌خواند از اساتیدش کمک نمی‌گیرد و بعد تجدیدیش را بدبیاری، بدشانسی و بلای الهی می‌نامد.
هـ) جلب رضایت خدا: برای جلب رضایت خدا به موارد زیر توجه کنید و آنها را در عمل پیاده کنید.
1. وظایف شرعی خود را همچنان باشور وشعور و نشاط انجام دهید.
2. به نزدیکان خود به خصوص مادرتان احترام بگذارید چون این سفارش خدا به شما است و خود منشاء برکت و رحمت خدا برای شما است.(5)
3. نسبت به بندگان خدا خوش‌رفتار و خوش‌گفتار باشید چون محبوب خدا است و این کار شما را محبوب دیگران می‌کند.(6)
4. برای خود دوستی انتخاب کنید که سه ویژگی‌ داشته باشد. (طبق نظر حضرت عیسی ـ علیه السّلام ـ )
الف= دیدارش شما را به یاد خدا اندازد.
ب= گفتارش به علمتان بیفزاید.
ج= کردارش باعث افزایش عمل شما نسبت به کارهای خیر و آخرت گردد.(7)
5. برای رسیدن به کمال و آگاهی اهل مطالعه باشید.
6. هر گاه مرتکب گناه و خطایی شدید سریع از آن باز گردید (در مورد سؤال شما نیز همین صدق می‌کند دربارة خود تأمل کنید اگر گناهی مرتکب شده‌اید از خدا طلب بخشش کنید و اگر کسی را ناراحت کرده‌اید از او پوزش بطلبید)
7. ساعات روزانه خود را طبق برنامه به چهار قسمت تقسیم کنید. الف: عبادت و اطاعت از خدا.
ب: کار و تلاش. ج: خواب و استراحت د: استفاده از تفریحات و لذتهای حلال.
8. نسبت به مسائلی که نمی‌دانید با متخصّص متعهد مشورت کنید چون رسول خدا می‌فرمایند: هیچ پشتیبانی مثل مشورت نیست.(8)
9. در مورد خواب به معبّر خواب رجوع کنید. کسی که عالم وخیرخواه باشد و متبحر.
10. در هنگام دیدن خواب بد دعا و آدابی توصیه شده است که امام صادق(ع) در این مورد فرمودند: هر گاه فردی چیزی در خواب دید که آن را خوش ندارد، خود را از آن پهلو که بر آن خوابیده بود تغییر دهد. مثلا اگر به پهلوی چپ یا به رو خوابیده بود، به پهلوی راست بگوید:
انما النجوی من الشیطان لیحزن الذین آمنا و لیس بضارهم شیئا الاباذن الله(9) و سپس بگوید:
«عذت بما عاذت به ملائکه الله المقربون و انبیاء المرسلون و عباده الصالحون من شر ما رأیت و من شر الشیطان الرجیم»(10) یعنی از شرّ آنچه در خواب دیدم و از شرّ شیطان رجیم به آن چه ملائکه مقرب الهی و انبیاء مرسل و بندگان صالح او به آن پناه برده اند، پناه می برم.پاورقی:

1. برای اطلاع بیشتر به کتاب : لقمانی . احمد . راز سختی‌ها و بلاها در زندگی . انتشارات بهشت بینش . رجوع فرمایید .
2. اقتباس : لقمانی . احمد . راز سختی‌ها و بلاها در زندگی . انتشارات بهشت بینش . ص 98 ـ 93 . همچنین در ابتدای دعای کمیل می‌خوانیم که حضرت با دعا از خدا می‌خواهند که بلاها ، گرفتاری و سختی‌هایی که به سبب لغزش‌ها نازل شده برطرف شود .
3. چون طبق نظر قرآن شریف آنها الگوی ما هستند لَقَدْ کان لکم فی رسول اللهِ اسوة حَسَنَةٌ. احزاب:21 .
4. برای آگاهی دربارة خواب و رؤیا به کتاب : لقمانی . احمد . خواب ، رؤیا ، تعبیر . انتشارات بهشت بینش . رجوع فرمایید .
5. بقره:83 ـ و بالوالدین اِحسانا.ً
6. بقره:83 ـ قولوا للناس حُسناً .
7. شرفی . محمد رضا . جوان و نیروی چهارم زندگی . ص 141 . تهران . نشر سروش . چاپ سوم . 1381 .
8. همان . ص 119 .
9. مجادله:10 .
10. بحار الانوار . ج76 . ص220 .

  • ۹۴/۱۰/۰۳
  • علیرضا شکوری